Morda se na prvi pogled zdi zamenjava hrane zahteven projekt, a v resnici ni razlogov za skrb.
Večina psov sprejme spremembo brez težav in pri večini lahko hrano popolnoma zamenjamo že v obdobju dveh tednov. Seveda obstajajo tudi izjeme, kjer prehod traja nekoliko dlje, a tudi pri teh za uspeh potrebujemo zgolj nekaj več potrpežljivosti in sproščenosti.
Navajenost nekaterih psov na komercialne blagovne znamke na osnovi mesa ni posledica prisotnosti mesa v hrani, pač pa različnih dodatkov, ki so hrani dodani ravno z namenom povečanja okusnosti in ustvarjanja odvisnosti. Najbrž ni potrebno poudarjati, da je vrednost teh dodatkov s prehranskega vidika enaka ničli in da je to, da psa od njih odvadite, zgolj v njegovo dobro. Na to dejstvo se je dobro spomniti vsakič, ko smo v skušnjavi, da bi se nam pes zasmilil.
Tudi če morda vaš pes dobro sprejema spremembe hrane, se je vedno dobro odločiti za postopen prehod. Hrani, ki jo je bil doslej navajen, primešamo mali delež (približno 10 %) nove, veganske hrane in tako hranimo nekja dni. Nato spremenimo delež na 80/20 še za nekaj dni. Na ta način se na novo hrano preide v nekaj tednih ali še počasneje. Takšna postopna sprememba je sprejemljivejša in omogoča tudi ustrezno prilagoditev prebavnih encimov (kolikor je to mogoče) in črevesne flore (bakterij), s čimer se zmanjša možnost gastrointestinalnih reakcij, kot je driska.
Skrbniki psov bi morali s svojim vedenjem pokazati, da menijo, da je nova prehrana prav tako okusna in dobra kot prejšnja (ne da bi svojega psa morda opozorili ali vznemirjali z lastnim nemirom, dvomi, skrbmi). Ne smejo biti zaskrbljeni, če njihov pes sprva poje le hrano okoli veganske, že to, da je nova hrana v isti posodi s tisto, ki jo pozna, bo psu pomagalo ustvariti potrebno mentalno povezavo.
Pri izbirčnih jedcih in tistih, ki jim menjava ne gre najbolje od zob, lahko pomaga:
Najpomembnejša dejavnika za uspešno spremembo sta postopnost in vztrajnost. Po teh načelih so tudi najbolj izbirčni psi uspešno sprejeli vegansko hrano.
Med spremembo in nekaj tednov po njej je popolnoma normalno, da pri psu poveča količina blata in da je konsistenca nekoliko mehkejša. To je posledica večje količine prehranskih vlaknin in ni razlog za skrb. Za nekatere pse je to celo olajšanje, ker je 'kakanje' lažje. Sčasoma se količina iztrebkov zmanjša in prebava dodatno prilagodi.
Večina psov na veganski prehrani nekoliko shujša, paziti je potrebno, da izguba teže ni prevelika. Če se to zgodi, je treba povečati vsebnost beljakovin in maščob v prehrani
Ne glede na to, s čim hranimo psa, ga moramo enkrat letno peljati na pregled k veterinarju. Poleg tega smo skrbniki tisti, ki moramo biti pozorni na splošno zdravje in vedenje psa. Njihova dlaka mora biti gosta in prožna, ne sme biti mastna, srbeča, pozorni smo na morebitna mesta brez dlake. Zdrav pes mora imeti jasne in svetle oči. Izločanje mora biti normalno. Pes mora biti primerno aktiven.
Uravnotežena popolna veganska hrana omogoča psom zdravo in zadovoljno življenje. Seveda pa lahko tudi vegansko hranjeni psi zbolijo za različnimi bolezimi, ki niso povezane s prehrano. Če ugotovite pri psu kakršnakoli odstopanja, z njim brez odlašanj obiščemo veterinarja.
Vsak, ki se zavestno in odgovorno odloči skrbeti za psa, želi to početi kar se da najbolje. In zagotovo ga ne želi ogrožati in ne želi, da bi mu karkoli manjkalo.
Na kup smo zbrali najpogostejša vprašanja v zvezi z vegansko prehrano psov in mačk ter odgovore nanje. Bolj poglobljene informacije so na voljo v posameznih VeSelih člankih in znanstvenih publikacijah.