Vsak, ki se zavestno in odgovorno odloči skrbeti za psa, želi to početi kar se da najbolje. In zagotovo ga ne želi ogrožati in ne želi, da bi mu karkoli manjkalo.
1. Reši na stotine, včasih na tisoče življenj živali
Psi pojedo veliko pasje hrane skozi vse življenje. Koliko briketov v povprečju poje en pes? Odvisno seveda od velikosti, aktivnosti, življenjske dobe in še česa. V povprečju pa lahko srednje velik pes velikosti beagla, ki doživi pričakovano življenjsko dobo, poje 1000 kilogramov briketov. Velik pes, kot je rotvajler, pa tudi 2500 kilogramov.
Večina psov jé hrano, ki temelji na mesu, zato lahko srednje velik pes, ki se hrani z briketi s povprečnim deležem mesa 35 %, v svojem življenju poje do 500 piščancev. Pri velikem to število naraste na 1250! [vir: Dog.Eat.Plant, 2020]. Psi, ki jedo rastlinsko hrano, zato rešijo veliko življenj.
»Srednje velik pes reši povprečno 500 piščancev v svojem življenju z uživanjem rastlinske hrane. Velik pes v povprečju reši 1250 piščancev! ”
2. Je boljša za okolje
Eden najpomembnejših korakov v boju proti podnebnim spremembam je prehod na rastlinsko prehrano. Živalski proizvodi imajo veliko večji vpliv na okolje kot rastlinski izdelki.
https://op.europa.eu/webpub/eca/special-reports/cap-and-climate-16-2021/sl/
Na jedilniku večine psov je sorazmerno več živalskih proizvodov kot pri ljudeh. Posledično pes, velik kot beagle, tekom svojega življenja poje toliko mesa kot povprečen evropejec. Veganska pasja hrana zmanjšuje ekološki odtis našega štirinožnega prijatelja, saj je vpliv rastlinskih proizvodov veliko manjši. Veganska pasja hrana je torej dobra za okolje [vir: Dog.Eat.Plant, 2020].
3. Je brez strupenih snovi
Rejne živali dobivajo hormone in antibiotike, da hitreje rastejo in da jih zaščitijo pred mnogimi znanimi boleznimi. Množična uporaba antibiotikov je problematična, ker povzroča odpornost bakterij. To pomeni, da ko psi (in ljudje) zbolijo za bakterijsko povzročenimi boleznimi, antibiotiki ne pomagajo več. Poleg tega je meso, ki se uporablja za živalsko krmo, pomešano z drugimi – včasih tudi kontaminiranimi – »proizvodi«, kot so kože, kopita, rogovi, perje, dlaka, pa tudi ostanki hrane in odpadki od proizvodnje hrane za ljudi. Slednje je lahko na primer stara restavracijska mast z visokimi koncentracijami nevarnih prostih radikalov, transmaščobnih kislin, PCB (polikloriranih bifenilov), težkih kovin in drugih toksinov, ki lahko končajo v živalski hrani.
Veterinar dr. Andrew Knight je več kot desetletje kot veterinar pregledal in zdravil več tisoče živali in prišel do prepričanja, da so pri psih, hranjenih z mesno hrano, bolezni kot so rak, bolezni ledvic in jeter, veliko pogostejše od naravne stopnje pojavnosti. [vir: petfoodinnovation].
4. Je zdrava
Veganska pasja hrana vsebuje vsa hranila, ki jih pes potrebuje za dolgo in zdravo življenje. FEDIAF je evropsko trgovsko združenje, ki pripravlja smernice z minimalnimi in (za nekatera hranila) največjimi količinami hranil, ki jih mora vsebovati hrana za pse. Ta seznam pripravlja skupina znanstvenikov in se redno posodablja. Vsebuje pregled hranil in ne sestavin. Torej ni pomembno, od kod prihajajo hranila, pomembno je, da jih hrana vsebuje. Zato nikakor ni nujno, da hrana za pse vsebuje meso. Vsa hranila, ki jih pes potrebuje, se lahko pridobijo tudi iz rastlinskih virov. Da je lahko neka hrana označena kot popolna, mora ustrezati količinam, ki so navedene v smernicah FEDIAF.
5. Veganska pasja hrana je okusna!
Mit, da so psi mesojedi in da je meso njihova najljubša hrana, je ovrglo že na tisoče psov. Psi jedo vse, pri čemer je vsak pes svet zase. Eni so izbirčni, drugi ne. Nekateri obožujejo jabolka, drugi jih ne marajo. Eni bi prodali dušo za arašidovo maslo, drugi ga niti ne povohajo. Na vas je, da ugotovite, kaj ima vaš pes rad. Imamo srečo, da živimo v časih, ko obstaja toliko vrst veganske pasje hrane, da se lahko najde prava za vsaj okus. Obstaja tudi veliko vrst priboljškov in žvečilk. Izberite najboljše za svojega psa, za živali in planet.
Vsak, ki se zavestno in odgovorno odloči skrbeti za mačko, želi to početi kar se da najbolje. In zagotovo je ne želi ogrožati in ne želi, da bi ji karkoli manjkalo.
Na kup smo zbrali najpogostejša vprašanja v zvezi z vegansko prehrano psov in mačk ter odgovore nanje. Bolj poglobljene informacije so na voljo v posameznih VeSelih člankih in znanstvenih publikacijah.
Avtor prevedenega članka je Andrew Knight, MANZCVS, DipECAWBM (AWSEL), DipACAW, PhD, FRCVS, PHFEA.