Z upoštevanjem določenih pravil lahko pozitivčki živijo z nami kvalitetno življenje.
Če ste posvojili mačko iz (dobrega) zavetišča, potem je ta prišla k vam že testirana in je njen Felv (levkoza) in Fiv (mačji aids) status znan. Če pa je vaša nova prijateljica našla pot do vas na drug način, potem je vsekakor priporočljivo, da ob prvem obisku veterinarja opravite tudi test. Seveda je ta nujen, če imate doma že muce in ga je potrebno opraviti pred medsebojnim spoznavanjem. To, da je muca na videz zdrava, ni dovolj, saj ni nujno, da so mačke, okužene z enim ali obema virusoma, tudi že bolne.
Mački, ki je bila na testu pozitivna, ni treba živeti v mehurčku, vendar je vedno priporočljivo poznati njeno stanje, da bi se čim bolj izognili stresnim situacijam. Takšne mačke ne izpostavljamo neprijetnemu ali konfliktnemu sobivanju z drugimi živalmi (v primeru Fiv+), ji omogočimo bivanje ločeno od drugih mačk (v primeru Felv), poskušamo ji zagotoviti čim bolj stabilne pogoje bivanja, ne izpostavljamo je temperaturnemu stresu, pozimi moramo zagotoviti dovolj toplo okolje, izogibamo se izpostavljanju okoljskemu stresu... Predvsem se moramo izogibati vsemu, kar bi lahko oslabilo njen imunski sistem.
Če je mačka brez simptomov in ob upoštevanju vsega zgoraj navedenega, so smernice za oskrbo enake kot pri negativnih mačkah. Ob prisotnostih simptomov pa moramo v sodelovanju z veterinarjem vsako neskladje obravnavati posebej, da poskušamo izboljšati kakovost življenja.
Najboljši način za ohranjanje močnega imunskega sistema je hranjenje s popolno rastlinsko prehrano z antioksidanti, vitamini in minerali. Pozitivne mačke je treba hraniti z visoko kakovostno hrano, ki
Ena najpogostejših težav pri mačkah s pozitivnim testom je gingivostomatitis, bodisi zaradi virusne okužbe (ker imajo poleg FIV ali FeLV še druge viruse, kot sta herpesvirus ali kalicivirus) ali zaradi avtoimunskega stanja. Gingivostomatitis zahteva medicinsko, včasih tudi kirurško zdravljenje in zelo specifično prehransko obravnavo. Ta se pri vsaki mački razlikuje in je odvisna od tega, ali izgubi apetit ali ne, ali preneha jesti zaradi bolečine ali ne itd.
Pri mnogih mačkah se je sprememba prehrane iz mesne na rastlinsko pokazala kot pozitivna. Mačke z gingivostomatitisom, ki niso jedle zaradi bolečine, so začele jesti z manj težavami, saj rastlinska hrana vsebujejo manj soli in arom. Sčasoma, ker hrana modulira vnetne mehanizme, je bil pri nekaterih popravljen proces razjed dlesni do te mere, da je bil izbruh končno pod nadzorom. Pri drugih mačkah je situacija precej drugačna in zahtevajo zelo specifično veterinarsko prehrano, ki trenutno ne obstaja v rastlinski verziji.
Pri obeh virusih so okužbe pogoste, ker je imunski sistem zaradi prisotnosti virusa oslabljen. Popolna rastlinska prehrana lahko pomaga ohraniti dobro telesno kondicijo in podpre imunski sistem pri soočanju s temi okužbami. Ob okužbah lahko dodajamo prehrani vitaminske dodatke, nekatere okužbe je potrebno tudi zdraviti. Vsekakor velja, da je vedno veterinar tisti, ki vam lahko najbolje svetuje, kaj mačka potrebuje.
Živali, ki so pozitivne na Felv (levkozo), pogosto razvijejo tumorje, pri obeh virusih pa se lahko pojavijo tudi druge vrste bolezni, ki močno oslabijo njihovo zdravje, kot so anemija, odpoved ledvic, prebavne motnje itd. Vsak primer je treba preučiti posebej in ga zdraviti na način, ki se prilagaja mački. Ob tem nikoli ne smejo prenehati prejemati najboljšo hrano, ki jo lahko prenašajo. Žal včasih postanejo njihovo brbončice precej zahtevne in je edina hrana, ki jo bodo prenašali, tista najslabše možne kvalitete. Naša obveznost je, da jim pomagamo, da zaužijejo čim bolj kvalitetno hrano, ki jo lahko poskusimo tako pripraviti. da jim je bolj privlačna. Hrano lahko navlažimo, segrejemo, ji dodamo jedilni kvas, morske alge v kosmičih ali surova rastlinska olja (kokosovo, sončnično, olivno olje, laneno...).
Če živite z mačko, ki je bila pozitivna na testu in potrebujete nasvet, vedno poiščite pomoč veterinarja.
Povzeto po članku avtorice Maríe González. veterinarke in ustanoviteljice zavetišča Refugio La Vida Color Frambuesa